Adalet Bakanı Tunç Trabzon'da Konuştu

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Trabzon'da yaptığı açıklamalarda, terörle mücadeleye kararlılıkla devam edeceklerini ve 12 Eylül darbesi anayasasının değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

haberanlik.com.tr  - Haber Merkezi
haberanlik.com.tr - Haber Merkezi Tüm Haberleri
Adalet Bakanı Tunç Trabzon'da Konuştu
Adalet Bakanı Tunç Trabzon'da Konuştu
Video için play'e tıklayın

Bakan Tunç, Trabzon'da gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında ilk olarak Karadeniz Teknik Üniversitesi ( KTÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı ile bir araya geldi. Daha sonra KTÜ Prof. Dr. Osman Turan Kongre Merkezi'nde düzenlenen Gençlik Buluşması'na katıldı.

Bakan Tunç, Trabzon'da yaptığı Gençlik Buluşması'nda yaptığı konuşmada, terörle mücadelenin Türkiye'nin en önemli meselelerinden biri olduğunu vurguladı. 5 gün önce Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde 12 askerin şehit olduğunu hatırlatan Tunç, "Terörle mücadelemizden hiçbir zaman taviz vermeyeceğiz. Bu kararlılığımız hep sürdüreceğiz. Ülkemizi huzursuz eden milletimizi huzursuz eden şer şebekeleriyle hep mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

Adalet Bakanı Tunç Trabzon'da Konuştu

"VESAYETÇİ RUHU ORTADAN KALDIRMAK İÇİN ÇOK ÇALIŞTIK"

Salonda yer alan "Darbe anayasası istemiyoruz" yazılı pankartı gören Bakan Tunç, "Türkiye, 12 Eylül darbesi sonrası darbeciler tarafından yazdırılan bir anayasa ile yönetiliyor. Bu anayasanın değişmesi konusunda herkes mutabık. Siyasi düşüncesi ne olursa olsun bu anayasa değişmesi gerekir diyor. Bütün partiler yeni anayasaya ihtiyaç var diyor. Tabii uzlaşma bugüne kadar olmadı. Birkaç girişim oldu. Mecliste bazı dönemlerde bir uzlaşma komisyonları kuruldu ama başarılı olunamadı. Bazı kritik maddelere sıra geldiğinde uzlaşma sağlanamadı. Masalar dağıldı. 12 Eylül anayasasında geçtiğimiz süreç içerisinde özellikle son 21 yılda reform sayılacak sessiz devrim sayılacak anayasanın vesayetçi ruhunu azaltacak önemli reformlara imza attık. Bunlar küçümsenmeyecek reformlar. Vesayetçi ruhu ortadan kaldırmak için çok çalıştık" diye konuştu.

Adalet Bakanı Tunç Trabzon'da Konuştu

TÜRKİYE'NİN YENİ BİR ANAYASAYA İHTİYACI VAR

Birileri sürekli Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni eleştiriyor" diyen Bakan Tunç, "Seçimden önce ucube sistem diye daha çok söylüyorlardı. Seçim sonrası bu söylemler biraz daha azaldı. Ama yine de söyleyenler var. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin demokratik bir sistem olmadığını ve Cumhuriyet rejimine aykırı olduğunu söyleyenler bile var. Halkın doğrudan doğruya yürümeyi belirlemesi direk ülkeyi yönetecek kişiyi seçmesi Cumhuriyet'tir. Cumhuriyetin en basit tanımı halkın kendi kendisini yönetmesidir. Parlamenter sistemde yürütmenin iki başı vardı. Cumhurbaşkanı ve Başbakan. Sorumlu olan Başbakandı. Millet Başbakanı dolaylı yoldan seçiyordu. Eğer parlamentoda milletvekilleri başka şekilde uzlaşırsa belki birinci olan partinin genel başkanı Başbakan bile olamıyordu. Örnekleri var. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile halk doğrudan doğruya yürütmenin başını seçti. Aynı sandığın yanında milletvekillerini seçti. Dolayısıyla yasaması ve yürütmeyi aynı seçimde milletimizin doğrudan doğruya belirleyen ve halkın iradesini daha güçlü hale getiren, Cumhuriyeti güçlendiren daha demokratik bir sisteme geçtik. Anayasamızdaki en büyük reformlardan birisi de bu idi. Çok sayıdaki değişiklik elbette ki anayasamızdaki vesayetçi ruhu azalttı ama tamamen ortadan kaldırdı diyemeyiz. Çünkü maddeler arasındaki yeknesaklığın da önemli olduğunu belirtmekte yarar var. Çünkü darbeciler tarafından belli bir sistematik içerisinde yazdırılan bir anayasa. Sonraki değişiklikler anayasa mahkememizin yapısı. Sonradan ilave edilen bireysel başvuru. Tüm bunlar tabi mevcut yapıyla uyum göstermeyen bir takım maddeler. Maddeler arasındaki yeknesaklığın bozulmuş olması bir takım tartışmalara neden olabildi ve oluyordu. Yargı kurumları arasında, yüksek yargı kurumları arasında bir takım görüş farklılıkları neden olabiliyor. Türkiye'nin artık ikinci asrında yeni demokratik, sivil, kuşatıcı, temel hak ve özgürlükleri öne alan yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu vurguladı.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Anlık Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Anlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Anlık editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Anlık değil haberi geçen ajanstır.