Karadeniz Somonu İhracatında Yükseliş: Trabzon Genelinde Denizde Kafes Artışı 

Karadeniz'de yetiştirilen somon, dünya pazarında tercih edilen bir ürün haline gelirken, 5-6 yıldır Trabzon genelinde denizde kafes artış göstermeye başladı.

haberanlik.com.tr  - Haber Merkezi
haberanlik.com.tr - Haber Merkezi Tüm Haberleri
Karadeniz Somonu İhracatında Yükseliş: Trabzon Genelinde Denizde Kafes Artışı 
Karadeniz Somonu İhracatında Yükseliş: Trabzon Genelinde Denizde Kafes Artışı 
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türk somonunun Karadeniz'de yetiştirilmesiyle ihracatında bu yılın Ocak-Şubat aylarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 289'luk bir artışla 70 bin 614 dolar döviz girdisi sağlandığı belirtildi. Bu artışın Türkiye ortalamasının üzerinde rekor bir seviyede gerçekleştiği vurgulandı.

Karadeniz Somonu İhracatında Yükseliş: Trabzon Genelinde Denizde Kafes Artışı 

KARADENİZ SOMONU UZAK DOĞU ÜLKELERİNİN TERCİHİ

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Karadeniz somonunun özellikle Uzak Doğu ülkelerinin tercihi olduğunu söyledi. Başkan Vekili Gürdoğan, “Karadeniz'de yetişen, denizde 7 ay kalan somonu Japonya ve Uzakdoğu ülkeleri özellikle tercih ediyor. Somon ihracatında bu yılın Ocak-Şubat döneminde 70 milyon 614 bin dolar civarında bir miktar söz konusu. Bu da miktar bazında 13 bin tona tekabül ediyor. Miktar bazına baktığımız zaman yüzde 289, rakam bazında baktığımızda ise yüzde 164 arttığını görüyoruz. Türkiye ortalamasının üzerinde rekor bir artış. Bu rakamın yüzde 64'ü Doğu Karadeniz Bölgesinden sağlandı. Somon ihracatı özellikle uzak doğu ülkeleri Japonya, Çin, Kore, Vietnam olmak üzere Rusya, Avrupa Birliği ülkeleri şimdi de yeni yeni ABD'ye göndermeye başladık” şeklinde konuştu.

Karadeniz Somonu İhracatında Yükseliş: Trabzon Genelinde Denizde Kafes Artışı 

“SOMAN FINDIKLA GELİR OLARAK YARIŞMAYA BAŞLADI”

Somon ihracatının fındık ihracatı rakamlarıyla yarıştığını belirten Vekil Gürdoğan, “Somon, Doğu Karadeniz Bölgesinde fındığa alternatif yeni bir ürün oldu. Somon, fındıkla gelir olarak yarışmaya başladı. Bu gidişle fındığı da sollayacak gibi görünüyor. Somon ihracatında özellikle depolamada çekilen sıkıntılar var. Lisanslı depoculuk anlamında yeni depo sisteminin kurulması gerektiğini, Doğu Karadeniz Bölgesi İhracatçılar Birliği olarak bu konuda bir çalışma yaparak ilgili bakanlıklara sunduk. Dolayısıyla ürünümüzün değerini düşük değil de devamlı değerinin artması için ufak kooperatif usulü, üreticilerin dahi balığını koyabileceği lisanlı depoculuk örneğini bölgemizde uygulatmada kararlıyız. Bunun için özellikle siyasilerden bizlere destek olmalarını bekliyoruz. Somon ihracatı gelecekte fındık rakamlarını aşması için yan sanayisini geliştirmemiz lazım” dedi.

Karadeniz Somonu İhracatında Yükseliş: Trabzon Genelinde Denizde Kafes Artışı 

TRABZON GENELİNDE DENİZDE KAFESLER ARTTI”

Son yıllarda denizlerdeki kafes sayısının artmasıyla birlikte, göl somonu ihracatının tehdit altında olduğunu belirten Hamdi Gürdoğan, “Özellikle son 5-6 yıldır Trabzon genelinde denizde kafes artmaya başladı. Her sene rakam olarak yüzde yüzün üzerinde artışla yapılıyor. Teknik alt yapısı olmayan insanların balıkçılık yapmaması gerekir. Çünkü ürünün kalitesini düşürdüğümüzde elimizde kalabileceğini düşünmemiz lazım. Onun için belli bir kontrol aynı zamanda kümelenme modelleriyle somon ihracatını çok daha sağlam temeller üzerine oluşturup Norveç örneğinde olduğu gibi gelecekte bu rakamları 2,5-3 milyar dolarlara çıkarabiliriz. Ancak bu ihracatın önündeki en büyük engel denizde yetiştirilmeyen iç bölgelerdeki baraj göllerinde yetiştirilen ve Karadeniz Somonu diye ihraç edilen somon. Bu göllerde yetişen göl somonunu aynı zamanda Karadeniz somonu diye piyasaya sürüldüğünde geri geliyor. Dolayısıyla bizim somon ihracatımıza da darbe vuruyor, kalitemizi düşürüyor. Onun için Tarım ve Orman Bakanlığının izlenebilirlik ve denizde 7 ay kalmayan somonun ihracatına özellikle izin vermemesi gerekiyor. Yaş meyve ihracatında olduğu gibi ürünün yetişmesindeki izlenebilirliğin sağlanmasının önemini vurgulamak istiyorum. Çünkü Karadeniz'in suyu ve denizde kalış süreci o balığın etindeki lezzeti ve katma değeri oluşturuyor. Deniz somonundaki koku olmuyor ama göl somonu aldıkları zaman koku ve etindeki kırmızılık oranının düşük olduğundan dolayı hem rakam bazında çok daha düşük oluyor aynı zamanda iç piyasaya Türk somonu, Karadeniz somonu diye yollandığı zamanda Türkiye'nin somon ihracatına çok kötü örnek oluyor. Bunun için Tarım ve Orman Bakanlığını göreve davet ediyoruz” diye konuştu.

Karadeniz Somonu İhracatında Yükseliş: Trabzon Genelinde Denizde Kafes Artışı 

Gürdoğan ayrıca, somonun yarı mamul olarak işlenerek ihraç edilmesi gerektiğini ve Türkiye'nin kendi markasını oluşturarak katma değerli ürünlerin pazara sunulması gerektiğini vurguladı. Bu noktada, araştırma-geliştirme çalışmalarına ve KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi'nin önemine dikkat çekti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Anlık Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Anlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Anlık editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Anlık değil haberi geçen ajanstır.