Trabzon KTÜ Farabi Hastanesi'nden Uzman Uyarısı: Otizm Şüphesi Olan Aileler Erken Müdahale İçin Uzmanlara Başvurmalı

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Çocuk Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nden Dr. Öğretim Üyesi Esra Hoşoğlu, ailelerin çocuklarını içeren otizm şüphesinin erken dönemde çocuk ve ergen psikiyatri uzmanına götürülmelerinin önemini vurguladı.

haberanlik.com.tr  - Haber Merkezi
haberanlik.com.tr - Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Dr. Öğretim Üyesi Esra Hoşoğlu, otizmin belirtileri arasında çocuklarda konuşmanın gecikmesi veya hiç konuşmamaları, göz teması kuramamaları, reklamlarına seslenmemeleri, beraber oyun oynama becerisinin gelişmemesi gibi çeşitli işaretlerin mevcut olduğunu ifade etti. Ayrıca, yaşa bağlı olarak belirtilerin farklılık gösterebildiği ve her çocuğun farklı seviyelerde ve düzeyde etkilenebildiği aktarıldı.

“36 ÇOCUKTAN BİRİNDE OTİZM BULUNMAKTA”

Otizmin ayrıntılarının son yıllarda arttığına dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi Esra Hoşoğlu, “Ancak otizm sıklığına dair son yıllarda yapılan çalışmalarda artan oranlar görülmektedir. Son istatistiklere göre 36 çocuktan birinde otizm bulunmaktadır. Bu artan oran, otizmi tanıyıp hafif vakaların tespit edilmesiyle de ilişkilidir. Bu çocukların erken tanı ve tedavisi önemlidir. Erken tanı konulup müdahalelere başlanması, gidişatın iyi olduğuna işaret etmektedir. Otizm, eskiden tedavisi olmayan bir durum olarak değerlendirilmekteyken son yıllarda uygun tedaviyle çocukların otizm tanısından çıkabildiği görülmektedir” dedi.

Trabzon KTÜ Farabi Hastanesi'nden Uzman Uyarısı: Otizm Şüphesi Olan Aileler Erken Müdahale İçin Uzmanlara Başvurmalı

TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESİ OTİZMLİ ÇOCUKLARI DESTEK SAĞLIYOR

Otizmin sebeplerine ilişkin bilgi veren Esra Hoşoğlu, genetik ve büyümenin etkili olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı, "Hem genetik hem de çevresel faktörlerin otizmin oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir. Ancak burada bilinmesi gereken nokta, aşıların ya da ebeveyn tutumlarının otizm sebebi olmadığıdır. Uygunsuz ve aşırı ekran maruziyeti ise direkt otizm yapmamakta ancak çocukların dil ve sosyal gelişimi başta olmak üzere birçok alanda gelişimsel sorunlara yol açabilmektedir."

Hoşoğlu, otizm tanısının çocuk psikiyatri doktorları tarafından konulduğuna ve tedavi sürecinin farklı disiplinlerden parçaların işbirliğinin önemine dikkat çekti. KTÜ Farabi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Kliniği olarak Ergoterapist, Konuşma Terapisti ve Sosyal Hizmet Uzmanı ile otizmli çocukları desteklediklerini belirtti.

“ERKEN TANI TEDAVİ SÜRECİNİ OLUMLU ETKİLİYOR”

Otizme yönelik temel belirtiler iyileştirici bir gelişmenin henüz mevcut olmadığını ifade eden Hoşoğlu, “Ancak otizme dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, kaygı bozuklukları ve agresyon gibi birçok psikiyatrik durum eşlik edebilmektedir. Eşlik eden bu psikiyatrik belirtilere yönelik çocuklara ilaç tedavisi başlanabilmektedir. Bu tedaviler, çocuğun eğitime uyum sağlamasında, dikkatini toparlamasında etkili olması sayesinde dolaylı olarak da otizm belirtilerinin gerilemesi sürecinde fayda sağlamaktadır” dedi ve sözlerine şu ifadeleriyle tamamladı “Eskiden tanı konma yaşı daha ileriyken günümüzde 1-1,5 yaş gibi çok erken dönemlerde bile belirtileri tespit edebilmektedir. Erken tanı, tedavi sürecini olumlu etkilemekte ve otizm tanısından çıkma şansını artırmaktadır. Bu bağlamda çocuklarında otizm olduğu konusunda şüphe duyan ailelerin, en erken dönemde bir çocuk ve ergen psikiyatri uzmanına başvurmaları önemlidir.”


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Anlık Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Anlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Anlık editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Anlık değil haberi geçen ajanstır.