AFAD'ın İklim Değişikliği Afet Yönetimi Projesi Toplantısı: Trabzon Ve Antalya'dan Katılım

AFAD tarafından düzenlenen İklim Değişikliği Afet Yönetimi (İDAY) projesi hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

haberanlik.com.tr  - Haber Merkezi
haberanlik.com.tr - Haber Merkezi Tüm Haberleri

Basın mensuplarının katılımıyla düzenlenen toplantıda, İDAY projesinin kapsamı ve hedefleri detaylı bir şekilde ele alındı. Toplantıya, proje kapsamında pilot il olarak belirlenen Antalya ve Trabzon'dan yetkililerin yanı sıra çalışma ziyaretlerinin gerçekleştirildiği ülkelerden temsilciler de katıldı.

GERÇEKLEŞEN TOPLANTIYA TRABZON VE ANTALYA’DAN YETKİLİLER KATILDI

Toplantıda, AFAD'ın müdahale faaliyetlerinin yanı sıra risk azaltma çalışmalarının da önemi vurgulandı. İklim Değişikliği Afet Yönetimi konusunda AFAD personeline verilen eğitimlerden, risk analizlerine kadar birçok konunun ele alındığı belirtildi. Trabzon ve Antalya'dan gelen yetkililer, kentlerinde gerçekleştirilen değişimlere ilişkin sunumlar gerçekleştirdi.

TRABZON’DA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN YOL AÇTIĞI AFETLERE DEĞİNİLDİ

Trabzon'da, iklim değişikliğinin yol açtığı afetlere karşı alınan önlemler ve risk azaltma çalışmaları hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı. Özellikle geçirgen bentler, moloz bariyerleri ve sel tırmıkları gibi önlemlerin önemine vurgu yapıldı.

AFAD PROJE YÖNETİM OFİSİ BAŞKANI: “İNSAN FAALİYETLERİNİN BU SÜRECİ HIZLANDIRIYOR”

Proje kapsamında, 18 Mayıs 2022'de Antalya'da kurulan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığıyla ilgili sunumda, yenilenebilir enerji, deniz kirliliği kontrolü, çevre dostu ulaşım ve tarım uygulamaları gibi konular ele alındı.

AFAD Proje Yönetim Ofisi Başkanı Betül Kurada, toplantıda yaptığı açıklamada, iklim değişikliğinin ciddi bir tehdit olduğunu vurgulayarak, insan faaliyetlerinin bu süreci hızlandırdığını ifade etti. Kurada, AFAD'ın İDAY projesi ile Türkiye'nin iklim değişikliğine uyum kapasitesini artırmayı hedeflediğini belirtti ve vatandaşların da bu süreçte önemli bir rol oynadığını vurguladı.

ANTALYA İLE TRABZON'DA AFET RİSK AZALTMA VE İKLİM UYUM EYLEM PLANLAR HAZIRLANIYOR

Projenin birinci bileşeninin, iklim değişikliğinin neden olduğu afetlerden kaynaklanan risklerin azaltılmasına yönelik olduğu belirtildi. İkinci bileşen kapsamında ise, 10 belediye ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile AFAD bilim müdürlüklerine eğitimler verildiği ve Antalya ile Trabzon'da afet risk azaltma ve iklim uyum eylem planlarının hazırlandığı aktarıldı. Kurada, proje kapsamında Antalya için 178, Trabzon için ise 182 eylemin bulunduğu planların hazırlandığını belirtti.

# TRABZON HABERLERİ İLE İLİŞKİLİ:

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Anlık Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Anlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Anlık editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Anlık değil haberi geçen ajanstır.