-

Yomra Belediye Başkanı Bıyık: “Artık Yomra yaşanılabilir ilçeler sıralamasında çok üst seviyede”

HABER ANLIK ekibi olarak Trabzon'un Yomra İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Bıyık ile Yomra'ya dair röportaj gerçekleştirdik.

Batuhan  Hazar Çavdar
Batuhan Hazar Çavdar Tüm Haberleri

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, Haberanlık muhabirimiz Elif Çelik’in sorularını yanıtladı. Gerçekleştirilen röportajda Başkan Bıyık göreve geldiği günden bu yana Yomra’da meydana gelen değişiklikler üzerinde açıklamalarda bulunurken “göreve geldiğimiz günden bu yana çok çalıştık, yaptığımız işler ile sözlerimizi yerine getirdik. Daha çok güzel plan, proje ve hayallerimiz var” dedi.

Belediye seçimleri (yerel seçimler) yaklaşırken Trabzon’da Belediye Başkanları ile bir araya gelerek görev süreleri boyunca yapılan çalışmaları, vatandaşın isteklerini ve yapılması planlanan projeler hakkında bilgileri almak için mikrofon uzattık.

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’a mikrofon uzatan Haberanlık muhabiri Elif Çelik: “Yomra Belediye Başkanlığı makamını devraldıktan sonra Yomra’da neler değişti” şeklinde sordu.

Başkan Bıyık soruya ilişkin açıklamasında artık Yomra yaşanılabilir ilçeler sıralamasında çok üst seviyede olduğuna dikkat çekerek açıklamalarında “Yomra İlçemizde göreve gelirken vatandaşımıza vermiş olduğumuz vaadimizi yerine getirmiş olduk. En önemlisi biz göreve geldiğimizde Yomra İlçesi inşaat, harfiyat bir tür kirli görüntüye sahipti. Ancak son dört yıllık süreç içerisinde gerek bu konuda almış olduğumuz şiddetli kararlar neticesinde ve bu kararların uygulanması, Trabzon’dan Yomra’ya gelen belirsiz inşaat gruplarının Yomra’dan uzaklaştırılması ve kaliteli bir inşaat düzenine geçilmesi sebebiyle şehrin çirkin görüntüsü tamamen ortadan kaldırıldı. Bunun yanı sıra sosyal alanlarla ilgili yapmış olduğumuz projeler neticesinde artık Trabzon merkezden doğuya doğru giden herkes ilçedeki değişimi her alanıyla fark edecek hale getirdik. Kaşüstü’nden Yomra’ya girdiğinizde yol düzenlemelerimiz, sahil düzenlemelerimiz, Hürriyet Parkı ve çevresindeki çevre düzenlemelerimiz, Kültür Merkezimiz ve Hükümet Caddesindeki cadde düzenlemelerimiz gibi çalışmalarımız ile şehrin görüntüsünü ve algısını düzeltecek birçok proje geliştirdik. Limanın kenarında bir çöplük sahası vardı o sahanın rehabilite edilerek yeşil alan olarak düzenlemesini sağladık ve Büyükşehir Belediyesine devrini yaptık. Yine bu alanda denize sıfır noktasında yaşam alanı ve piknik alanı oluşturuyoruz. Oluşturulan yaşam alanı belki de Karadeniz kıyılarında yapılabilecek en güzel yerlerden birisi olmuş olacak. Yani projelerimizi anlatmaya kalktığımız zaman vadettiğimiz projelerden daha fazla projeyi gerçekleştirmiş olduğumuz sahada da görünmektedir. Artık Yomra yaşanılabilir ilçeler sıralamasında çok üst seviyede. Bugün baktığımız zaman Yomra Yaşanabilir İlçelere sıralamasında ikinci sıralarda. Büyüyen ilçeler sıralamasına baktığımız zaman Türkiye’de doğuya doğru büyüyen şehirlerde istisnai bir yerdeyiz. 2018 tarihinde Aralık ayında ben aday olduğum zaman Yomra’nın nüfusu 38 bin kişiydi. Bugün Yomra’nın nüfusu 47 bin 500 olmuş. Aşağı yukarı 10 bin kişi nüfus artışımız olmuş. Bugün Yomralı olmayan fakat nüfusunu Yomra İlçemize almış 15 bin kişinin üzerinde vatandaşımız var. Görülüyor ki bu ilçede yaşanılabilirliğin işaretidir. Ayrıca yaz ayı turizme dayalı nüfusu dikkate alındığında yüz bin kişi. Bunların hepsini yan yana koyduğumuz zaman insanlar Yomra İlçemizde her türlü imkana ulaştığını, sosyal yaşamlarını keyifli bir şekilde gerçekleştirdiğini, her şeye çok kısa sürede ulaşabilecek olduklarından dolayı bu ilçede yaşamak istiyorlar” ifadelerine yer verdi.

Belediye Başkanı Mustafa Bıyık “Yomra’da herkesin imkansız olarak baktığı sizin hayaliniz olan bir projeniz var mı” sorusuna Yomra’da imkansız gibi görünen birçok iş yaptığını dile getirirken “Biz Yomra’da imkansız gibi görünen birçok iş yaptık. Bugün Yomra Hürriyet Parkı yaklaşık 30 bin metre kare alan içerisinde yapılmış olan park ve sosyal alan Yomra için imkansızdır. Bir birçok problem yaşayarak o alanı halka kazandırdık. Yomra’da nüfus artışı ile birlikte imkansız olan bir şey değildi ancak biz bu projeyi yapacağız dedik. Şimdi bir yaşam vadisi yapacağız. İnsanların yüz dönümlük bir arazi üzerinde içerisinde her türkü imkanın olduğu. Hafta sonunun tamamını orada harcayabileceği, görselliği olan bir alan araştırmamız var. Bunu yapacağız inşallah. Yomra yeni ve modern bir şehir oldu. Ancak içerisinde eski yapılarda var. 30-40 yıllık yapıların var olduğu bölgelerde kentsel yenileme ve tasarımlar yapmayı düşünüyoruz. Hepsinden önce Yomra okul sorunu yaşıyor. Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar geçen süreçte 10 bin kişilik nüfus artışı olmasına rağmen faaliyete teni açılmış okul sayımız sıfırdır. Sınıflardaki öğrenci sayılarımız 35’lerden 50’lere çıktı. Yeni okul yapılana kadar 55-60 sayısını bulacaktır. Öncelikli hedefimiz bu okul eksikliği sorununu ortadan kaldırabilmektir. Çok üst düzey, olmasını arzu ettiğimiz çok güzel projelerimiz var fakat bu projelerimizi seçim sürecinde vatandaşlarımız ile paylaşacağız” dedi.

Sorularına, halk Yomra’da doğalgaz hattı eksikliğinden şikayetçi olduğunu belirterek devam eden Muhabir Çelik, konu hakkında bilgileri aktarması için mikrofonu Başkan Bıyık’a yöneltti.

Başkan Mustafa Bıyık doğalgaz hattı eksikliğinin pandemi sebebiyle iki yıllık bir çalışma aksaması olduğunu belirtti. Başkan Bıyık konuya ilişkin açıklamasında “Evet. Yomra’da her bölgemizde doğalgaz yok. Kömür fiyatlarındaki artışlardan kaynaklı vatandaşımız doğalgaz üzerinde beklentiye girdi. Haklılar, kesinlikle haklı buluyorum. Göreve geldiğimiz tarihte Yomra’da doğalgaz abone sayısı sıfırdı. Bir adet abonemiz yoktu. Biz göreve geldikten sonra Yomra Belediyesi olarak doğalgaz işletmelerine çok çeşitli çalışmalarda her türlü desteği verdik. Bazen ilçe sınırımız dışına makine gönderdik, kanallarını yaparak destek olduk. Şu anda Yomra’da abone sayısı 6 bin civarında devam ediyor. Yomra’da ve Kaşüstü’nde doğalgaz çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalar sadece Yomra Belediyesine ait çalışmalar değil. Çalışmalar hem AKSA gazın hem de iktidarın bunu desteklemesi, AKSA gazın ihale yapmasıyla oluyor. Bu yolda bizim de alt ve üst yapıları hazırlamamız gerekiyor. Çünkü tüm bu süreci biz yapıyoruz. İnşallah bu yılın sonuna kadar Yomra’da 12-13 bin aboneye çıkacağız. Şu anda çalışmaların sürdürülmüş olduğu yerlerde aboneleri bağlamış olsalar 10 bin aboneyi geçer zaten. Bu sene 12 ile 13 bin abone bandına çıkarsak gelecek sene Yomra’nın yüzde yüzüne ulaşılabilmiş bir noktada oluruz. Pandemi sebebiyle iki yıllık bir çalışma aksaması oldu. Vatandaş artık bu ekonomik aksaklıklar nedeniyle kömür yakmak istemiyor. Bu kadar modern bir ilçede hava kirliliğinin oluşmasını, sokakların kömür torbaları ve küllerle dolmasını arzu etmiyoruz. İnşallah bu sene doğalgazda iyi bir noktaya varacağız” şeklinde konuştu.

BAŞKAN BIYIK; “GENÇLERİN VE VATANDAŞLARIMIZIN ENERJİLERİNİ ATMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Yomra’da festivaller olacak mı? Sorusuna yanıt veren Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, geçtiğimiz yıllarda tiyatro, çocuk tiyatroları ve söyleşi programları düzenlendiğini bu tür çalışmaların bu yıl tekrarı yapılacağını vurgularken “İki yıl önce Yomra Kültür ve Sanat Festivali diye bir festival planlamamız vardı. Sanatçılarımız ve organizasyon ile hemfikir olduk. Festival yapılmadan önce 1 gün önce ege bölgesindeki o şiddetli yangınların olması sebebiyle vatandaştan gelebilecek tepkiler sebebiyle festivalimiz iptal ettik. Sonrasındaki süreçte Yomra’da Manga müzik grubu konseri yaptık. Belki Yomra tarihinin ilk diyebilecek olduğumuz ve büyük ölçekli bir organizasyondu. Yine benzeri anlamda planlarımız ve projelerimiz var ancak hem hükümetin belediyeler için almış olduğu mevcut tasarruf tedbirleri sebebiyle hem de artık sezonun bitmiş olması sebebi ile gündemimizde böyle bir program yok. İnşallah seçimlerden sonra seneye göre devam edersek o zaman yeni planlar, programlar yapmak lazım. Ben her yıl bir ilçede konserin yapılması, gençlerin ve vatandaşlarımızın enerjilerini atması gerektiğini düşünüyorum. Gerçekleştirdiğimiz Manga grubu konseri sonrası vatandaşlarımıza söz vermiştik. Bununla ilgili çalışmalarımız yaptık ve bu sene gerçekleştirmeyi düşünüyorduk fakat bu ekonomik buhran içerisinde insanların ciddi ekonomik sorunlar yaşadığı bu dönemde böyle bir harcamayı doğru bulmadık. Belki gelecek sene Türkiye’nin en güzel konserlerini burada yapmış oluruz. Kültürel faaliyetler bağlamında Yomra’da bir kitap fuarı yaptık. Türkiye’de çok tanınmış yazarları getirdik, imza günleri yaptık. Program kültür merkezimizde yaklaşık bir hafta sürdü ve çok güzel ilgi aldı. Farklı projelerle güzel işler yapmak istiyoruz fakat şartlar her zaman uygun olmuyor. Zaman uygun olsa hava koşulları uygun olmuyor. Her şey uygun olsa sanattı uygun olmuyor. Deprem, sel gibi doğal felaketleri kestiremiyoruz. Şehit haberleri alıyoruz bu gibi konular hassas konular olduğu için her an her istediğimizi yapamıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda kültür merkezimizde tiyatro, çocuk tiyatroları ve söyleşiler yaptık. İnşallah bu tür programlara bu yılda devam edeceğiz” dedi.

“YOMRA ELMASININ MEŞHURLUĞU NERDEN GELİYOR”

Yomra’nın girişinde yer alan meşhur elma heykelini örnek gösteren Çelik, Yomra elmasının sırrını açıklaması için sözü Başkan Bıyık’a verdi.

Başkan Mustafa Bıyık, “Yomra’nın elması çok meşhur bir elma. Son 20-30 yıldır çok ilgi görmediği için unutulmaya yüz tutmuş bir elmadır. Yomra elması sadece Yomra bölgesinde yetişir. Evliya Çelebi’nin Seyehatnamesinde yer alan tarihi bir yapısı ve geçmişi var. Biz Yomra elmasının coğrafi işaretini aldık. Takdir edersiniz ki Coğrafi işaret almak çok kolay değil. Geçtiğimiz 3 yıl içerisinde Yomra’mızın elması yaşasın diye beş bin üzerinde elma fidesini halka dağıttık. Şu anda elimizde fidemiz var ve tekrardan dağıtım yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca Kendimize ait 2-3 dönümlük bir araziyi Yomra elması bahçesi yapmayı düşünüyoruz. Bu sayede ilçemize gelen yabancılara Yomra elmamızı tanıtmayı hedefliyoruz. Üniversiteden hocalarımız ile Yomra’da yetişen bütün meyvelerle ilgili bir çalışma yapıyoruz. Yapacak olduğumuz çalışmalar ile elma, armut, erik gibi meyvelerin fidelerini dağıtarak 20 yıl sonra Yomra’da meyve alanları oluşacaktır” dedi.

“ON BİN METRE KARE ÜZERİNDE BİR ALANA CUMHURİYET PARKI”

Yapılması planlanan projeler var mı? Yapım aşamasında olan Cumhuriyet Parkı’ndan bahseder misiniz? Sorusunu yanıtlayan Başkan Mustafa Bıyık, bitme aşamasında olan ve devam eden birçok projenin olduğunu vurgularken “Kaşüstü’nde nüfusun hızla artması sebebi ile Kaşüstü’nde bir sosyal yaşam alanına ihtiyaç olduğu tespitinde bulunduk. Bu tespitimiz sonucunda vatandaşlarımızın uzun yıllardır talep ettiği parkı on bin metre kare üzerinde bir alana Cumhuriyet Parkı temelini attık. İçerisinde kafeteryası, spor alanları, çocuk parkı, yürüyüş yollarının bulunduğu bir yaşam alanı olacak. Parkın bir köşesi denize inmiş olacak. Adını vatandaşlarımız ile yapmış olduğumuz istişareler sonucunda Cumhuriyet Parkı olarak belirledik. Ayrıca Cumhuriyetin bu sene yüzüncü yılında 29 Ekim’de Cumhuriyet Parkımızın açılışını yapacağız inşallah. Hedefimiz 29 Ekim’ yetiştirmek. Yetişmese bile Cumhuriyetin kuruluşunun yüzüncü yılında Kasım ayında açmış oluruz. Bu yaşam alanını açtıktan sonra Kaşüstü’nün önemli bir sosyal alan sorununu ortadan kaldırmış olacağız. Seçim vaatlerimizde 25 mahallemizde, 25 çocuk parkı vardı. Şimdi 15 çocuk parkımız var. Diğerleri için yer belirleme çalışmaları yapıyoruz. Binbeşyüz metrekare çocuk parkı projemizde tamamlanmak üzere. Bir diğer projemiz Kaşüstü’nde eski belediye binamızı kütüphane yapacağız inşallah. Kütüphanemizin içerisinde bir etüt merkezi, öğrencilerin ücretsiz yararlanabileceği bir kafeterya yer alacak. Bitme aşamasında olan ve devam eden birçok projemiz var” ifadelerini kullandı.

“ÖYLE BİR ARZUM, İSTEĞİM VE YOL HARİTAM YOK”

Yerel seçimlerin yaklaşması ile tekrardan Belediye Başkanlığına aday olacak mısınız? sorusuna, Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık Türkiye’de siyasal iklimin bozuk olduğunu belirtirken konuşmasını şu ifadeler ile sonlandırdı; “Yok. Biz vatandaşımızın göstermiş olduğu teveccühleri ile karşılaşıyoruz. Neticede ülkede yönetenler ve yönetilenlere muhalif kesimler vardır. Biz de burada görevimizi yaparken isteyen ve istemeyenler vardır. Onlarda bizim yerimizi başkalarına layık görüyorlardır. Trabzon için de öyle ama ben hiçbir zaman Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına kendime hedef olarak belirlemedim. Öyle bir arzum isteğim ve yol haritam yok. Siyaset benim mesleğim. Başka başkanlar inşaat, turizm gibi işlerle uğraşıyor ama benim böyle bir mesleğim yok. Ben siyaseti memurluk gibi yapıyorum. Burası olmasa bile başka şehirlerde siyaseti başka alanlarda devam ettireceğim. Burada işlerimiz devam ediyor. Yarım bırakıp gitmek istemiyorum fakat çok uzun süre de kalma arzusu içerisinde değilim. Belki bir dönem daha Yomra Belediye Başkanlığı yapmak isteyebilirim. Ancak Türkiye’de siyasal iklim biraz bozuk. Tam taşlar yerine oturup, şartlar oluştuktan sonra yol haritamızı vatandaşlarımız ile mutlaka paylaşacağız. Kendimi Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı yapabilecek psikolojide hissetmiyorum”

23 Ağu 2023 - 08:17 Trabzon/ Trabzon- Güncel

Mahreç  Batuhan Hazar Çavdar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Anlık Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Anlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Anlık editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Anlık değil haberi geçen ajanstır.

01

Alperen Karaahmet - Kaşüstüne daha doğalgaz gelmeyen binalar var buna ne demeli

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 08:17